Ashtanga yoga

Počas školských letných prázdnin je Dance Arena zatvorená. S cvičeniami začneme opäť od polovice septembra.

Ashtanga yoga je tradičná škola yogy znovuzrodená v Mysore, v Indii. Je to dynamický systém jogy založený na spojení dychu a pohybu (vinyasa), striedaní pozícií (asán) v definovaných a opakujúcich sa sériach, disciplíne a dlhoročnom štúdiu. Ashtanga yoga nie je výmysel modernej spoločnosti a marketingu. Má tisícročné korene v ozajstnej tradícií a prežila takú dlhú dobu, pretože v sebe nesie pravú dušu jogy. Tento štýl pracuje s vnútorným ohňom (agni), ktorý v spojení s dychom a pozíciami rozpúšťa a vytláča toxíny z tela a dáva nám veľmi silné, pevné, no zároveň ohybné a zdravé telo. V neposlednom rade je to doživotná spirituálna cesta, životný štýl a spôsob celoživotného osobného rozvoja.

Bigger thumb bigstock man is making yoga isolated on 27471167

Ashtanga yoga sa skladá zo štyroch presne stanovených sérii - postupností pozícií líšiacich sa náročnosťou a efektom na telo aj myseľ - Primary Series, Intermediate Series a Advanced A & B. Primárna (prvá) séria je navrhnutá tak, aby pomáhala s detoxikáciou, zladila telo a myseľ a zameriava sa najmä na chrbticu.

Ashtanga joga je o práci jednotlivca so svojím dychom, zmyslami a so svojím vnútorným ja. Je taktiež označovaná za meditáciu v pohybe. Pokiaľ sledujeme niekoho iného a neoslobodíme sa od rušivých externých faktorov, pokiaľ neupriamime všetky svoje zmysly dovnútra, nebudeme ich vedieť ovládať. Na hodine sa naučíte sériu (systém cvikov, ktoré sú za sebou logicky zaradené,kde jedna pozícia pripravuje telo na nasledujúcu), ktorú každý jednotlivec cvičí podľa vlastného dychu a energie. Rola vyučujúceho sa presúva od úlohy vodcu skupiny do úlohy učiteľa a pomocníka jednotlivcom, ktorý chodí medzi žiakmi, individuálne sa im venuje, pomáha im s pozíciami, prípadne vysvetľuje techniku.

Jogu je najlepšie cvičiť s prázdnym žalúdkom, taktiež s prázdnymi črevami.

Joga je praktická metóda, ako priniesť pokoj a vyrovnanosť do našich životov. Posilňuje a čistí náš nervový systém, revitalizuje ho. Telo si užíva energiu, lepšie zdravie. Myseľ je oddýchnutá a oslobodená od myšlienok o budúcnosti, minulosti. Každý je unikátny a každého progres je individuálny. Joga nie je súťaž a neexistuje len jeden víťaz. Víťazmi sú všetci, ktorí vyhrajú súboj sami and sebou a prekonajú sami seba.

Rezervácia

Na ranné hodiny sa treba prihlásiť cez náš rezervačný systém, najneskôr do 20:00 predchádzajúceho dňa. Na večerné hodiny sa rezervovať netreba

Cena

1 vstup - 4 €.
Permanentka na 10 vstupov stojí 36 €.

Ako sa obliecť

Oblečenie by malo byť pohodlné, cvičí sa naboso.

Inštruktor

Inštruktorom nášho kurzu je Mgr. Michal Chrapčiak, ktorý študoval učenie ashtanga jogy priamo v meste Mysore, v Indii, kde absolvoval 200 hodinový celosvetovo uznávaný tréning "200 Hour Ashtanga Yoga Teacher Training Program" zastrešený organizáciou Yoga Alliance.

Rozvrh cvičenia

Pondelok 19:40 - 21:15
Utorok 8:00 - 9:15